S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
1
ARUNA BETTY
JOHNSON T THOMAS
GM
2
NISHI RAVINDRAN
RAVIDRAN T. K.
GM
3
VAMSHA S.
SHESHADRI K.
OBC-CIIA
4
AISHWARYA BALLAL
BHASKAR BALLAL
GM
5
TESSIN MARIA THAMP
THAMPI P.V.
GM
6
P. KRISHNA PRASAD BHAT
P. SADASHIVA BHAT 
GM
7
RISHEEKA K.
KARNAKAR KODAVOOR
OBC-CI
8
VIVEK A. NAIR
ANATHA KUMAR R. NAIR
GM
9
PRASHATHI J. SHETTY
JAGANATH SHETTY K. 
OBC-IIIB
10
KEERTHIDAS
RAMADASAN K. V.
OBC-CIIIA
11
ADITHYA R. MANYA
RAVISHANKAR V.MANYA
OBC-CI
12
SHREEPRADHA SUBRAHMANYA SHASTRI
SUBRAHMANYA SHASTRI
GM
13
PRATHYUSHA P. G.
GANESH P.
OBC-CIIIA
14
DHANUSH D. JAIN
DHARANENDRA D. R.
OBC-CIIIB
15
RAFA
M. S. RAZAK
OBC-CIIB
16
K. RAKSHA J. UDUPA
JAIRAMA UDUPA
GM
17
SACHIN K. R.
RAMAPPA K.
OBC-CIIA
18
SAPTHAMI K.
KARUNAKARA
SC
19
LAKSHMIKANTH L.
LOKESHA B.
SC
20
ANAND REVANASIDDAPPA JALAWADI
 REVANASIDDAPPA JALAWADI
GM
21
BHAVANI CHALLAL
BHASAPPA CHALLAL
OBC-CIIIB
22
MD ALTAF KHADRI
MD MURTUZA
OBC-CIIA
23
AISHWARYA LAXMI HEGDE
SUBRAYA V. HEGDE 
GM
24
DEEPASHREE PRAKASH BHAT
PRAKASH BHAT
GM
25
SUPRIYA G.
PURUSHOTHAMA ACHARYA G.
GM
26
SHWETHA  PRAKASH SHYAMARAO
PRAKASH S. M.
SC
27
ANUSHA S. RAYKAR
SURESH RAYKAR
OBC-CIIA
28
SWATHI N.
DR. NAGARAJ J. S.
GM
29
SANDEEP S. ACHAR
SURESH ACHAR P.
GM
30
SUSHRUTH
SHRIKANTH K.
GM
31
SINDHU B. R.
RUDRA MURTHY J.
OBC-CIIIB
32
MANASWINI N. BUDDHAN
NARAYANA U.
SC
33
GIRIJA M.
MANIKYAM
OBC-CIIA
34
PARIKSHITH K.
MADHAVA BHAT K.
GM
35
SUREKHA KAMATH
K. RAMESH KAMATH
GM
36
KAVYA
GANESH RAO
GM
37
K ANUSHREE
K. ANANTH
GM
38
SAHANA
SHANKAR NAIK
ST
39
UDAY KUMAR V. K.
KRISHNE GOWDA
OBC-CIIIA
40
APOORVA S.S.
SUNIL R. SIRSIKAR
GM
41
SUDHEHI V. ACHARYA
VIVEKANANDA ACHARYA M.V.
OBC-CIIA
42
BRAJITHA M.
VITTAL A.
GM
43
SNEHA K.J.
JOSE K.V.
OBC-CIIIB
44
AKARSH V. AITHAL
VENKATESH
GM
45
MANUSHREE A.
ASHOKA B.V
GM
46
MEGHANA H.R.
RAJENDRA H.J.
OBC-CIIA
47
HARAVI MADHU PARAMESHWARA
PARAMESHWARA
OBC-CI
48
MEGHA B.
SURENDRA BORKER
OBC-CIIA
49
DEEKSHITHA HEBBAR A.
SHRIPATHY HEBBAR A.
GM
50
AISHWARYA N. M.
MOHAN N.G
OBC-CIIA
51
SINDHOORA V. PRABHU
VISHNUMURTHY PRABHU K.
OBC-CIIA
52
DAKHAYANI NEELAKANTH HONAKATTI
NEELAKANTH
SC
53
ANITA SHIVAPPA NAGUR
SHIVAPPA
OBC-CIIA
54
AKSHATA K. ALAGUNDAGI
KANTAPPA
OBC-CIIA
55
NETRAVATI S. TEGGIN
SUBHASH
ST
56
JUKUR RAJESH SRINIVAS
JUKUR SRINIVAS
OBC-CI
57
KHATKIJATHU SAHEEDA P.
ABOOBAKKAR H.
OBC-CIIB
58
VINAYAK B. MIRAJAKAR
BARAMAPPA M. MIRAJAKAR
OBC-CIIA
59
SHREYA SHANBHAG
RAGHUNATH SHANBHAG
GM
60
SINCHANA SHETTY B.
RAJEEVA SHETTY
OBC-CIIIB
61
SRINIDHI SHETTY
CHANDRASHEKAR SHETTY
OBC-CIIIB
62
BEERESH M.
MALIGAPPA
OBC-CIIA
63
POOJASHREE
APPASAHEBGOUDA PATIL
OBC-CIIIA
64
AKASH
SHIVARAJ
OBC-CIIIB
65
GONCHIGARA PRAVEENAKUMARA
MOUNESHA G.
OBC-CIIIA
66
JAYALAXMI ANGADI
MALLIKARJUN
GM
67
POORNIMA B.P.
PRAKASHA B.S.
SC
68
SYEDA ALMAS
SYEDA IRSHAD
OBC-CIIB
69
DEEPIKABAI B.C.
CHANDRASHEKAR NAIK
SC
70
CHERINA JAGAI
ANANDKUMAR JAGAI
GM
71
SPOORTHI U.B.
UJJAPPA U.B.
OBC-CIIIB
72
SRINIKETH K.
RAGHAVENDRA ADIGA K.
GM
73
P. PRANESH 
P. MAHADEVAPPA
SC
74
MANJUSHREE
AMRUTH SAHU
OBC-CIIIB
 
 
 
S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
1
Ayshath Nadeefa
Suleman Saheb
OBC-2B
2
Sharanya R.
Ravichandra K. 
GM
3
Sadhitha Jain 
Mahaveera Ajri K. 
GM
4
Sabrina Elsa Eapen
Santhosh J. Eapen
GM
5
Rajath R. S.
Rama Harikantra
GM
6
Prajwal 
Subraya Baipadithaya
GM
7
Suveesha Padiwal
Praveen Padiwal
GM
8
Deeksha D. Shetty
Deepak Shetty
GM
9
Avinash K. 
Koragappa Moolya
OBC-2A
10
Atreyakumar R. Vaidya
Ramakrishna Vaidya
GM
11
Shreyas S. Kamath
Shashidhar S. Kamath
GM
12
Charithra S. Karkera
Somappa Poojary
OBC-2B
13
Asihwarya C. Anchan
Chandrashekar T. Anchan
OBC-2B
14
Aparna M. S. 
M. K. Sureshkumar
GM
15
Suma K. Poojary
Krishna N. Poojary
OBC-2B
16
Srikantha 
Ningappa
OBC-2A
 
Mudukannanavara
 
 
17
Summaiyah Z Sha
Zakariya M Sha 
OBC-2B
18
G. Shwetha Prabhu
Manjunath Prabhu
GM
19
Madhurya
M D Venkappa
SC
20
Pallavi Ganesh 
Ganesh T. Poojary
OBC-2B
 
Poojary
 
 
21
Shashidhara 
Ravi Hampapattanada
OBC-IIIB
 
Hampapattanada
 
 
22
Kallappa Jakkali B.
Bhimappa
OBC-2A
23
Prajna Pramod
Pramod Hegde
GM
 
Hegde
 
 
24
Sharanabasappa
Nandappagouda
ST
 
Policepatil
 
 
25
Keerthan Shetty M. 
Dinesha Shetty
IIIB
26
Vikas Warad
Bashetteppa Warad
OBC-IIIA
27
Anoosha Adiga
Chandrashekar Adiga
GM
28
Bhagyashree
Shridhar Bhat
GM
29
Sinchan
Yashodhara M. Shetty
OBC-IIIB
30
Amrutha D. C. 
Chandrashekar D. R. 
OBC-2A
31
Ujwala Devadas Pai
Devadas Pai
GM
32
Ashritha Shetty K. 
Vasantha Shetty
OBC-IIIB
33
Swathilakshmi P. S. 
Seetharama Rao P.
GM
34
Shivakumar
Shiddalingappa Togarsi
OBC-IIIB
 
Shiddalingappa Togarsi
 
 
35
Darmaraj Nagesh 
Nagesh
SC
 
Chavan
 
 
36
Divya Vijay Kumar
Vijay Kumar Poojary
OBC-2A
 
Poojary
 
 
37
Rakshitha K. S. 
Sadarama S. 
OBC-2A
38
Raneesha Thahira
K. B. Mohammad
OBC-2B
39
Vrashank V. Gaitonde
Vinod
GM
40
Vadeyara Vidya
Shankaragouda
OBC-IIIB
41
Meghana R.
Ramesh S. Suregaonkar
OBC-2A
 
Suregaonkar
 
 
42
Nagaraj Lamani
Yankappa 
SC
43
Rikhitha Anchan
Achutha Anchan
OBC-2A
44
Vishwajith Kumar L.S. 
Somla Naik L.
SC
45
Dhanusha K. 
Krishna Murthy N. T. 
OBC-IIIA
46
Ankitha
Vasudeva Karanth
GM
47
Venkatesh G. Kulkarni
Gururaj Kulkarni
GM
48
Suraksha S. 
Suresh Bhat K. 
GM
49
Sampat Saidapur
Shreeshail
OBC-1
50
Preeti Patil 
Mallanagouda
OBC-IIIB
51
Madhuri Achary
Sadashiva Achary
OBC-2A
52
Ranganath E. 
Eshwarappa
OBC-2A
53
Nethravathi V. 
Venkateshappa H. 
SC
54
Vyshnavi N. Kini
Narasimha M. Kini
GM
55
Anupama K. M. 
Kashinath Mashetty
OBC-IIIB
56
Chhaya
Monappa Hosamani
SC
57
Dharshini R. 
Ramesh T. 
OBC-IIIA
58
Rashmi M. Patil 
Malagowda 
OBC-IIIB
59
Bhagyashree K. 
Harish Bhat K. 
GM
60
Sanjay S. B.
Byraiah
SC
61
Swalihath S. 
Abubakkar Siddik 
OBC-2B
62
Chandana M. S. 
Shashidhara M. 
OBC-IIIA
63
Mamata
Mallikarjuna
ST
64
Ravindrakumar
Annappa Hirapur
OBC-IIIB
65
Pooja Bhat
Ramesh Bhat
GM
66
Vikshitha H. B. 
Balakrishna H. N. 
OBC-2A
67
Arpitha H. R. 
Rmachandregowda
OBC-IIIA
68
Shrenik Jain Y. 
Yogaraja S. L. 
OBC-IIIB
69
Deepa S. 
Srinivasan G. 
ST
70
Rashmi R. Hegde
Raviraja Hegde C. 
OBC-IIIB
71
Pratima Paudel
Narayan Upadhyaya 
GM
72
Umaina
Mohammed Ghouse S. 
OBC-2B
73
Prithvi T. N. 
 
 
74
Nasooha Fathima
 
OBC-2B

 

 
S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
1
Sushmitha S. Karkera
Santhosh Kumar N.
OBC-2A
2
Ghanavi Suvarna
Poovappa Bangera
GM
3
Sahana Mahabaleshwar Avadhani
Mahabaleshwar Avadhani
GM
4
Susmitha Shetty
Balagangadhara Shetty B.
OBC-3B
5
Aishwarya Lakshmi M.
Gopinadhan P.V.
GM
6
Manjushree B. Panayal
Ananda K.
OBC-2A
7
Kunder Rakshita Ravindra
Ravindra K. Kunder
OBC-2A
8
Lara Dias
Jerry Vincent Dias
GM
9
Pooja T.
K.S.Thippeswamy
SC
10
Pramod Shankar H.A.
Anantha Murthy H.S.
GM
11
Akhila N.V.
Vishweshwara Bhat N.
GM
12
Sruthi N.V.
Narayanan Kutty M.V.
GM
13
Sanghani Krishna Ambaram
Sanghani Ambaram Khimajibhai
GM
14
Annapoorna Acharya
G. Shrinivas Acharya
GM
15
Sanathkumar D.
Dattatraya
GM
16
Ganesh Pai K.
K. Balachandra Pai
GM
17
Chethan Kumar H.M.
Maruthi B.H.
OBC-1
18
Chaitra
Ganesha
GM
19
Anuradha Hosakoti
Babu Hosakoti
GM
20
Kasturirangan B.S.
Srivatsa B.M.
GM
21
Apoorva R.
Ramakrishna
OBC-2A
22
Ramya M.
Mahabala M.
OBC-1
23
Suresh
Laxminarayana Bhat
GM
24
Swathi
Annappa Kulal
OBC-2A
25
Thrupthi
Udaya Kumar
OBC-3B
26
Swasthika P.S.
Sadashiva Kadambalithaya P.
GM
27
Pooja M.
Mallesh M.A.
OBC-2A
28
Anil Kumar Y.
Yogamurthy
OBC-2A
29
Ramyashree D.
Rama Bhat D.
GM
30
Rakshith Sadanand Karkera
Sadanand V. Karkera
OBC-2A
31
Swathi Bhat
Shridhar Bhat
GM
32
Kajal
Sadananda Poojary
OBC-2A
33
Pradeepkumar B.
Bhutharaya
SC
34
Vaishnavi H.V.
Venkatakrishnaiah H.S.
GM
35
Khatheeja Raheela
Khalid Mohammed
OBC-2B
36
Subrahmanya Puranik M.
Madwaraya M.
GM
37
Archana B.R.
Ramakrishna B.K.
GM
38
Sidhalingeshwari
Gurappa
ST
39
Rakshitha
Ramesh Bhandary
OBC-2A
40
Chaitra Bahubali Hooli
Bahubali S.H.
OBC-2A
41
Anusha J.
Jayakumar K.C.
OBC-2A
42
Pramod Kutakoli
Chidanand
SC
43
Deepika B.C.
Channegowda B.M.
OBC-3A
44
Sudharshan Hebbar K.
Shridhar Hebbar K.
OBC-2A
45
S. Ayesha Rayiha
S.M.Rahamatullah
OBC-2B
46
Nithin G.N.
Nehru A.K.
SC
47
Akash
Chandrakant
OBC-2A
48
Jaina Yasmeen
Abdul Samad
OBC-2B
49
Adarsh A. Shetty
Arvind Shetty
GM
50
Suguresh Rudrappa Bellad
Rudrappa Bellad
OBC-2A
51
Puneetha T.
Thippeswamy R.
ST
52
Namitha Hudar
Hudar T.R.
OBC-1
53
Ashwini A. Hutgi
Amarnath G. Hutgi
SC
54
Nithyashree K.
Thirumaleshwara Bhat Konale
GM
55
Harshitha M.
Mahesh H.D.
OBC-3B
56
Vivekgowda S.
Somesh K.N.
OBC-3A
57
Pramod D.
Subramanya D.
GM
58
Alok N. Biradar
Ninganagouda Biradar
OBC-3A
59
Chetankumar Gajanan Achari
Gajanan P. Achari
OBC-2A
60
Akshatha K.
Chandrakanth K.
GM
61
Gangamma Vitlapura
Sharanappa Vitlapura
OBC-3A
62
Sanmati S. Hegde
Satish
GM
63
Thanushree Yogee S.Y.
Yogeeshaiah S.R.
OBC-3B
64
Sindhushree 
Gopal Rao                        
GM
Ballakkuraya
 
65
Krithi Neerpady K.
Koosappa G.N.
GM
66
Sree Ranjitha D.
Devendran R.
GM
67
Vipula K. Darshini
Kanakaksha D.P.
SC
68
Shashikala
Basavaraj Metri
SC
69
Suhasini S.
Srinivasan N.
GM
70
Aleemathul Sahadiya
K. Usman
OBC-2B
71
Guruprasad M.V.
Veerabhadraiah B.
OBC-3B
72
Manjunath T.S.
Shivalingappa T.E.
OBC-3A
73
Bindushree N. 
 
 
 
S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
1
Jeena George
George P.V.
GM
2
Anusha
Uday Kumar
OBC-2A
3
Akshay Kumar
Bharath Kumar
GM
4
Prathish Prabhu
Vishwanath Prabhu
GM
5
Aishwarya Shetty
Chandra M. Shetty
OBC-3
6
Naziya Ishrat Shaik
Umer Hayat Shaik
OBC-2B
7
Greeshma K.
Sudhakaran P.K.
GM
8
Seema
Noorahamed K.
OBC-2B
9
Ranjitha M.R.
Ravindra Poojary M.
OBC-2A
10
Claren Quenny Pinto
Herman Pinto
GM
11
Chaitra Gowri
Krishna Bhat B.
GM
12
Roshni
Balakrishna G. Salian
OBC-1
13
Swathi
Seetharama Kekuda
GM
14
Mahesh K.S.
Shankaranarayana Sharma K.
GM
15
Shruthi Parvathi
K. Sathyanarayana Bhat
GM
16
Swathi N.
Rama Bhat N.
GM
17
Sushmitha
Dayananda
OBC-2A
18
Pallavi
Ranganatha Kedlaya
GM
19
Shrilaxmi R
K.S.Rajkumar
GM
20
Akshatha S.
Nagaraj S.
OBC-2A
21
Sameera Meenaz
Ismail M.
OBC-2B
22
Manasa B.S.
Sanjeeva B.
GM
23
Mohammed Faheem Abdullah
Abdullah B.
OBC-2B
24
Amitha C.M.
Muralidhara C. N.
GM
25
Lekhan K.G.
K. R. Gangadhar
OBC-3A
26
Manasa S. Shetty
Suresh L. Shetty
OBC-3B
27
Ramya Shetty
Shankar Shetty
OBC-3B
28
Kamala Lakshmi G.K.
Gopalakrishna Bhat K.
GM
29
Rakshitha Kumari
Narayana Kulal
OBC-2A
30
Silviniya Anitharaj Fernandes
Stephan Fernandes
GM
31
Anupama K.N.
Narasimha Bhat K.
GM
32
Samah Manna
Imthiyaz Manna
OBC-2B
33
Shaheena Shimin
Mohamad Haneef
OBC-2B
34
Ananya Leelavathi S.
Shankarananda N. Inavally
OBC-2A
35
Akshatha M.
Manjunatha Poojari
OBC-2A
36
Bharath V.
Venkatesh C.
OBC-2A
37
Spoorthi M.
Manjunatha T.
OBC-3A
38
Siddagangappa H.R.
Ramaiah
OBC-2A
39
Divya M.
G. Manjunatha
SC
40
Krithika U. Pai
Umesha Pai
GM
41
Rohitakumar
Amaresh
OBC-3B
42
Akshatha
Prakash Rao B.
GM
43
Nisha
Haneef U.H.
OBC-2B
44
Shreyas Nayak
Sridhar Nayak
GM
45
Poojarao G.
Ganeshrao Y.S.
OBC-2A
46
Ashwini
Seetharama Moolya
OBC-2A
47
Nivedita D. Mugli
Dayananda K. Mesta
OBC-1
48
Divyashree R.
Rajappa T.
SC
49
Beena K.V.
Kumaraswamy
SC
50
M.R. Poornima
Ramachandra M.S.
GM
51
Siddareddi Haranal
Basanagouda
OBC-3A
52
Shweta Hosakeri
Ramamurthy Hosakeri
OBC-2A
53
Rahul Uranakar
Mohan Uranakar
OBC-2A
54
Swarna M. Ballal C.S.
Mariyayya Ballal K..
GM
55
Shwetha S.
Subramanya B.S.
SC
56
Nithya A.U.
Uday Kumar A.N.
Gm
57
Pratheeksha Kalmady
Krishnappa Kalmady
SC
58
Swathi S. Kodical
Sadashiva B.R.
SC
59
Jayashree Shrikant Bhat
Shrikant Bhat
GM
60
Bhagyashree Parameshwar Hegde
Parameshwar Hegde
GM
61
Sathish Kumar M. Tippannavar
Mallappa Tippannavar
ST
62
Bushra
Abdulla
GM
63
Pooja Bhat
Sooryanarayana Bhat C.
GM
64
Niketh Shetty U
Manjunath Shetty G..
OBC-3B
65
Radhika C.
Chandrashekar Bhandary
OBC-2A
66
Pavan Kumar P.H.
Honnaiah D.
SC
67
Anusha M.S.
Shama Mayya M.G.
GM
68
Supreetha Kumbar G.
Kumaraswamy G.
OBC-2A
69
Varsha Krishnappa Uppar
Krishnappa
OBC-1
70
Punam Singh
Rambriksh Prasad Singh
GM
71
Mohamed Labeeb Gurukkal C.K.
Ibrahim Kutty Gurukkal C.K.
OBC-2B
72
Anupama P.V.
P.N. Venugopalan
GM
73
Ameena Banu
Moideen Soheb
OBC-2B

 

 
S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
 
1
 Ramya Rao
Sachidananda Rao B. 
GM 
2
H.N. Hussain Miya
N. H. Nazeer Ahamed
OBC-1
3
Chaithra M. Bhat
Manjunatha Bhat D. 
GM
4
Rakshitha T. 
Thimmappa H. 
OBC-2A  
5
Sriwidya Bharati
Keshava Prasad Halemane 
GM
6
Shree Raksha
Udaya Kumar K.
GM
7
K. Kiran
K. Shrihari Bhat
GM
8
Sharadkumar M.
Mangilal N. 
OBC-2A
9
Sangitha Bhat
Santhosh Kumar
GM
10
Preethika
Chandrashekara Kotian
OBC-2A
11
Chetan Upadhyaya
Madhava Upadhyaya
GM
12
Pavitra Hombanna
Umapathy H. 
OBC-3B
13
Bhavana Vinayak Bhat
Dr. Vinayak K. Bhat
GM
14
Sushma Shenoy U. 
Surendra Shenoy U.
GM
15
Sukruth G. 
Gopala Krishna N. 
GM
16
Nagaratna Shridhar Poojari
Shridhar Subba Poojari
SC
17
Ankitha C. S. 
Siddappa C. M. 
 
18
Shruthi P. 
Balakrishna Bhat P. 
GM
19
Madhuri G. Hegde
Ganapathi S. Hegde
GM
20
Nagashree H. Krishna
Harikrishna U. 
GM
21
Rashmi
Ramakantha Bhat
GM
22
Nasbeen Asenar Saheb
Asenar Saheb
OBC-2B
23
Subhas Bhakta S. 
Suresh Bhakta S.
GM
24
Aparna Shanbhag
Panduranga Shanbhag
GM
25
Deepthi C. R. 
Chittaranjan S.L.N.
GM
26
Sadananda Bhat
K. Laxmindra Bhat
GM
27
Sri Ranga D. 
D. Desi Kachaarlu
GM
28
Sujala Nandini
Jayaram Shetty
GM
29
Radhika Bhat
Gopikrishna Bhat
GM
30
Annapoorna Rao B. 
Chidananda Rao B.
GM
31
Shyamprasad K. 
Appakunhi K.
GM
32
Saritha A. K. 
Karunakarana Nair M.
GM
33
Roshna Cyriac
Cyriac Mathew
GM
 
 
34
Raksha S.
Shivanna
GM
35
Chinmaya
Dr. Shashi Kumar
GM
36
Vismaya V. Anil 
V. S. Anil Kumar
GM
37
N. K. Chandini 
N. C. Karunakar
GM
38
Arpitha C. Rao 
Chandrashekar Rao
OBC-2A
39
Ramya
Ananda Suvarna
OBC-1
40
Nanditha Kamath 
Narayana S. Kamath K. 
GM
41
Shagufa Sayed
Sayed Shafi
OBC-2B
42
Arshiya Naaz 
Abu Ahmed Pari
OBC-2B
43
Kavitha K. 
Krishnappa D. 
OBC-1
44
Prajna
Vasantha Bhandary
OBC-2A
45
Prathika K. 
Vishnu Bhat
GM
46
Revati Saboji
Shravan Kumar
SC
47
Swathi T. M. 
Manjunatha Swamy T.
SC
48
Ashmi U. Naik
K. Udaya Kumar
OBC-3B
49
Puneetha
Ramanagowda Debayi
OBC-3A
50
Vijayashree M. C. 
Chandrappa
SC
51
Ashwath Bodhalekar
Shivaji
OBC-2A
52
Sangeeta A. Satanur
Ashok Satanur
ST
53
Bindu H. R. 
Ravindra H. D. 
OBC-2A
54
Madhushree
Nagendra Kumar
OBC-2A
55
Mangla Jyothsna
Hanumantharayappa K.P.
GM
56
Sushma M.N. 
Nagaraju H. M. 
OBC-3B
57
Pavithra H. N. 
Narayana R. 
SC
58
Aishwarya Lakshmi B. R. 
Radhakrishna Bairy
GM
59
Rakesh
Sundara Moolya
OBC-2A
60
Ashitha Krishna
Krishnayya
SC
61
Priyank R. G. 
Ramesh H. Gourannanavar
ST
62
Shreeshail S. Tambake
Shivalingappa
OBC-3A
63
Shivaleela Sajjan
Chandrashekhar
OBC-2A
64
Prabhu N. 
Narayana
SC
65
Channabasavva B. Hugar
Basappa
OBC-2A
66
Vinod R. 
Rajanna
SC
67
Anusha N. 
Nagendra C. 
OBC-3B
68
Chandana Hooli
Bahubali Hooli
OBC-2A
69
Kunjaru Sneha
Kunjaru Raghavendra Bhat
GM
70
Spoorthi T. R. 
Rameshkumar T.R.
OBC-2A
71
Yasmin B.A.
Abdul Rahman K.H.
OBC-2A
72
Kavya T. 
Thyagarajan
OBC-1
73
Sangameshwara S. R. 
Ravindra S. 
OBC-3B
74
Shrividya
Shrirama Rao 
GM-PH

 
S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
 Course
1
Dr. Manasa Rao
Bhaskar Rao
IIA
MD Ayurveda in Kayachikitsa
2
Dr. Priyadarshini A.M
Kotreshi A.M.A.
I
MD Ayurveda in Kayachikitsa
3
Dr. Teena C.G
Ganapathy C.P.
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
4
Dr. Jithinjith S.
Dr. B. Sathyajith
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
5
Dr. Ashwini Nayak  
Umesh Nayak
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
6
Dr. Divya   
Udaya Kumar
SC
MD Ayurveda in Kayachikitsa
 
 
 
 
7
Dr. Rabin Bhusal 
Dr. Pushkar Nath Bhusal
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
8
Dr. Veena Vijayan
T.R. Vijayan Pillai
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
9
Dr. Shankara Prasad K 
Mahalinga Bhat K
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
10
Dr. Vinayak Allappa Mali 
Allappa P. Mali
IIA
MS Ayurveda in Shalyatantra
 
 
 
 
11
Dr. Anjana Warrier 
A. Sreekumar
GM
MS Ayurveda in Prsootitantra & Streeroga
12
Dr. Vidya R 
P. K. Sivan Pillai
GM
MS Ayurveda in Prsootitantra & Streeroga
13
Dr. Gayathri S.
K.P. Suku
GM
MS Ayurveda in Prsootitantra & Streeroga
14
Dr. Keerthi Yadav
Babu Ram Yadav
OBC
MS Ayurveda in Prsootitantra & Streeroga
15
Dr. Pradnya Dileep Tare  
Dilip R. Tare
III B
MS Ayurveda in Prsootitantra & Streeroga
16
Dr. Swarnalatha S 
Sreenivasa Murthy
SC
MS Ayurveda in Prsootitantra & Streeroga
 
 
 
 
17
Dr. Radhika Krishnan
A. P. Radhakrishnan
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
18
Dr. Misant Dhakal
Murari Prasad Dhakal 
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
19
Dr. Cyrus Neupane 
Kamal Prasad Neupane
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
20
Dr. Kruthika B. 
Late Bheemappa S. 
IIA
MD Ayurveda in Panchakarma
21
Dr. Ranjani Deshpande 
Srinivasa Rao
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
 
05. Roganidana 
 
 
22
Dr. Shashank Muralidharan
P. Muralidharan
OBC
MD Ayurveda in Roganidana
23
Dr. Fasnu Razack K. 
Abdul Razack
IIB
MD Ayurveda in Roganidana
24
Dr. Sajitha K. 
Kunhali Koya K. 
IIB
MD Ayurveda in Roganidana
25
Dr. Chaithra S. Shetty
Sudhakara Shetty
IIB
MD Ayurveda in Roganidana
 
 
 
 
 
 
06. Kaumarabritya 
 
 
26
Dr. Amit Kumar Sharma
Madhan Shankar Sharma
GM
MD Ayurveda in Kaumarabritya
27
Dr. Shubhangi Rathore
Ashok K. S.Rathore
GM
MD Ayurveda in Kaumarabritya
28
Dr. Eishan Jain 
Pratheesh Kumar Jain
III B
MD Ayurveda in Kaumarabritya
29
Dr. Sruddha  Shivayogi Rajanal  
Shivayogi S. Rajanal
III B
MD Ayurveda in Kaumarabritya
 
07. Manasaroga
 
 
30
Dr. Geethika G.
Gopalakrishnan MC
OBC
MD Ayurveda in Manasaroga
31
Dr. Prashant Jain  
Vinay Kumar Jain 
III B
MD Ayurveda in Manasaroga
32
Dr. Pallavi K.S.
Shankara Naik K. 
ST
MD Ayurveda in Manasaroga
 
08. Dravyaguna
 
 
33
Dr. Parvathy S.
P.K. Samanathan Pillai
GM
MD Ayurveda in Dravyaguna
34
Dr.Swathi Basavaraj Hurakadli
Basavaraj S. Hurakadli
OBC
MD Ayurveda in Dravyaguna
35
Dr. Hima Sasidharan
V. Sasidharan
OBC
MD Ayurveda in Dravyaguna
36
Dr. Kavitha 
Ramakrishna Nayak
IIA
MD Ayurveda in Dravyaguna
37
Dr. Niranjan Prabhu B.G .
Benakappa BG
OBC
MD Ayurveda in Dravyaguna
 
09.  Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
 
 
38
Dr. Sreelekshmi U.
M.G. Unnikrishnan
GM
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
39
Dr. Agaja P.L
Peethambaran K. 
OBC
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
40
Dr. Kavya N.
Nirmalkumar N. 
OBC
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
41
Dr. Vatsalya D.G. 
D.G. Ghanekar
GM
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
42
Dr. Sushmitha V.S.  
Vishwanath V. S. 
IIA
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
 
12. Swasthavritta
 
 
43
Dr. Sowmya Bhat 
Vishwanath Bhat
GM
MD Ayurveda in Swasthavritta
44
Dr. Krithi Amai
Krishnamoorthy Amai
GM
MD Ayurveda in Swasthavritta
45
Dr. Vinaya Vishnumurthy Yaji 
Vishnumurthy P. Yaji 
GM
MD Ayurveda in Swasthavritta
46
Dr. Renu Khayamali 
Bishu Bhakta Khayamali
GM
MD Ayurveda in Swasthavritta
 
13. Agadatantra
 
 
47
Dr. Shabana B.S.
C. Balakrishnan
IIB
MD Ayurveda in Agadatantra
48
Dr. Kavitha K.V.
K.U. Vijayan
GM
MD Ayurveda in Agadatantra
49
Dr. Atheena V.K.
Rajan V.K. 
OBC
MD Ayurveda in Agadatantra
50
Dr. Ranjana K. 
E. Sreedharan 
GM
MD Ayurveda in Agadatantra
51
Dr. Bhavani Pujar 
Veerupakshappa Pujar
IIA
MD Ayurveda in Agadatantra

 

 
S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
 
Course
1
Dr. Ashwini Sajjanavar
Laxmesh B. Sajjannavar
SC
MD Ayurveda in Kayachikitsa
2
Dr. Amit Rathi Ompal
Ampal Singh Rathi 
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
3
Dr. Abhisha Anuratna Gadennavar
Anant Gadennavar
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
4
Dr. Neeraj Kumar Sahu
Onkar Lal Sahu
OBC
MD Ayurveda in Kayachikitsa
5
Dr. Leenu C. B.
Baby C. J. 
III B
MD Ayurveda in Kayachikitsa
6
Dr. Brinda G. M. 
G. Manje Gowda
III A
MD Ayurveda in Kayachikitsa
 
 
 
 
 
7
Dr. Ashwi Haridas
S. Haridas
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
8
Dr. Sreeja Sreekumar
Sreekumar
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
9
Dr. Rajesh Yadav
Ram Vijay Yadav
OBC
MS Ayurveda in Shalyatantra
10
Dr. Sreeshma Sreenath
E. N. Sreenathan
OBC
MS Ayurveda in Shalyatantra
11
Dr. Manjunath S. Naregal 
Sureshwar N 
IIA
MS Ayurveda in Shalyatantra
12
Dr. Sahanasheela K. R. 
Ramachandra Bhat K. 
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
 
 
 
 
 
13
Dr. Megha Udai
V. Udaya Kumar
GM
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
14
Dr. Patil Vaishali 
Ramachandra Patil 
GM
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
15
Dr. Prathima A.H.M.
Prabhakara A.H.M.
III B
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
16
Dr. Mauli Vaishnav
Dr. T. K. Vaishnav
GM
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
17
Dr. Mrudula K. S. 
K. Sadashiva Shanbhague
GM
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
18
Dr. Deepshri T. 
Suresh T. 
IIA
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
 
 
 
 
 
19
Dr. Abhilash P. R. 
Radhakrishnan Pillai 
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
20
Dr. Nirbhay Gupta
Pradeep Kumar Gupta
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
21
Dr. Marpallikar Jayant Chandrakant Rao
Chandrakant
III B
MD Ayurveda in Panchakarma
22
Dr. Manisha Kambale
Milind Kamble
SC
MD Ayurveda in Panchakarma
23
Dr. Yogesh Prasad Baidya
Tej  Prasad Baidya
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
 
 
 
 
 
24
Dr. Rashmi Pujar
Siddappa
IIA
MD Ayurveda in Roganidana
 
 
 
 
 
25
Dr. Sreeraj R. 
N. Rajendran
OBC
MD Ayurveda in Kaumarabritya
26
Dr. Lowkesh Chandravanshi
Ramji Chandravanshi
OBC
MD Ayurveda in Kaumarabritya
27
Dr. Almas Taranum
Ansari Mohammed 
II B
MD Ayurveda in Kaumarabritya
 
 
 
 
 
28
Dr. Rashmi Kalkura K.
Ramakrishna Kalkura K.
GM
MD Ayurveda in Manasaroga
29
Dr. Pradeep Kumar
Aravind Tapal
II A
MD Ayurveda in Manasaroga
 
 
 
 
 
30
Dr. Ankita
Sudhir Kumar
GM
MD Ayurveda in Dravyaguna
31
Dr. Dintu Jose
K. J. Jose
III B
MD Ayurveda in Dravyaguna
32
Dr. Tejaswi Kiran
Late Yaduchandra Bhat
GM
MD Ayurveda in Dravyaguna
33
Dr. Sandhu G. Joseph
Gilbert Joseph
III B
MD Ayurveda in Dravyaguna
34
Dr. Manasa K. 
Shreekantha Aithal K. 
GM
MD Ayurveda in Dravyaguna
35
Dr. Laxmi Bidari 
Gangappa H. Bidari 
I
MD Ayurveda in Dravyaguna
 
 
 
 
 
36
Dr. Patel Sanjaykumar Bipinchandra
Bpipnchandra
 GM
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
37
Dr. Shruthi C. S. 
Shiv Shankar Bhat
GM
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
38
Dr. Shiv Om Dixit
Dr. Vivek Kumar Dixit
GM
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
39
Dr. Abhishek
Kishore Singh
GM
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
 
 
 
 
 
40
Dr. Amandeep Kaur
Bhupinder Singh
GM
MD Ayurveda in Shareera Rachana
41
Dr. Indusree Suseelan
P. Suseelan
OBC
MD Ayurveda in Shareera Rachana
42
Dr. Anju B. Uppin
Basavaraj Uppin 
III B
MD Ayurveda in Shareera Rachana
43
Dr. Priyanka Prakash Shahapur
Prakash Shahapur
III B
MD Ayurveda in Shareera Rachana
 
 
 
 
 
44
Dr. Rashmi Yadav
Gangadhar Yadav
I
MD Ayurveda in Samhita & Siddanta
45
Dr. Smitha
Raghuram Rao 
GM
MD Ayurveda in Samhita & Siddanta
46
Dr. Patil Dhanashri Babgonda
Babgonda Satganal Patil 
III B
MD Ayurveda in Samhita & Siddanta
47
Dr. Venkatesh Vittal Goudar
Vittal Goudar
II A
MD Ayurveda in Samhita & Siddanta
48
Dr. Pavithra S. 
Swamynathan K. B. 
GM
MD Ayurveda in Samhita & Siddanta
 
 
 
 
 
49
Dr. Thakor Krunal Dahyabhai
Dahyabhai Lallubhai
GM
MD Ayurveda in Swasthavrita
50
Dr. Yagyik Mishra
Giriraj Prasad Mishra
GM
MD Ayurveda in Swasthavrita
51
Dr. Nagaraj Ganapati Bhat
Ganapati Bhat
GM
MD Ayurveda in Swasthavrita
52
Dr. Neeraj A. K. 
Keshavan Embranthiri
GM
MD Ayurveda in Swasthavrita
53
Dr. Shubha P. U. 
P V K Udhaya Prakash
GM
MD Ayurveda in Swasthavrita

 

 
S.No.
Name of the Student
Father's Name
Category
 
Course
1
Dr. Anupama S. 
M. S. Sadasivan Pillai
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
2
Dr. Priyanka Sharma
Puran Chand Sharma
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
3
Dr. Ravi Varma Raja H
R. Harikumar Varma
GM
MD Ayurveda in Kayachikitsa
4
Dr. Gautham Pandit
Prakash Pandit
OBC
MD Ayurveda in Kayachikitsa
5
Dr. Fefin Francis
E. G. Francis
III B
MD Ayurveda in Kayachikitsa
 
 
 
 
 
6
Dr. Sukrant
Suresh Kumar Sharma
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
7
Dr. Akshay Vij
Balraj Vij
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
8
Dr. Saurabh
Tulsi Ram Verma
GM
MS Ayurveda in Shalyatantra
9
Dr. Vishnuvardhan
Laxman Rao
III B
MS Ayurveda in Shalyatantra
 
 
 
 
 
10
Dr. Devika B.S. 
K. Balachandran Pillai 
GM
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
11
Dr. Priyanka T. K. 
M.E. Haridas
GM
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
12
Dr. Tejaswini K. R. 
Rajashekara K. C. 
II A
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
13
Dr. Anusha Sreekant Joshi
Raghavendra Naidu
II A
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
14
Dr. Sandhya Yadav
Vinod Kumar Yadav
GM
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
15
Dr. Noor Fathima
Mohamed Saifulla D. 
II B
MS Ayurveda in Prasootitantra & Streeroga
 
 
 
 
 
16
Dr. Anjaly R. K. 
Ramesh Kotian
I
MD Ayurveda in Panchakarma
17
Dr. Avantika Thakur
Vidya Sagar Thakur
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
18
Dr. Satyadev Arya
Somdev Arya
GM
MD Ayurveda in Panchakarma
19
Dr. Nitin V. 
Veera Nagappa V.N.
OBC
MD Ayurveda in Panchakarma
20
Dr. Manasa Yadav
Dr. Vithal Rao 
I
MD Ayurveda in Panchakarma
 
 
 
 
 
21
Dr. Anmol S. Peruvelil
Dr. K. M. Sujathan
OBC
MD Ayurveda in Roganidana
22
Dr. Thakor Nimeshsinh Kiransinh
Kiransinh Abhesinh
GM
MD Ayurveda in Roganidana
23
Dr. Veena S. Kulkarni
Suryakant Rao
GM
MD Ayurveda in Roganidana
 
 
 
 
 
24
Dr. S. Swapna Chitra
S. R. Suguna Nantha Gopan
GM
MD Ayurveda in Kaumarabritya
25
Dr. Saurajyoti Haldar
Rabindra Nath Haldar
SC
MD Ayurveda in Kaumarabritya
26
Dr. Anjana R. 
Raghavan
OBC
MD Ayurveda in Kaumarabritya
27
Dr. Soumya Priyadarshini V. 
Vasudeva Nayak P. 
II A
MD Ayurveda in Kaumarabritya
 
 
 
 
 
28
Dr. Harsha Metras
Rajan
II A
MD Ayurveda in Manasaroga
29
Dr. Vilma Benedicta Aranha
Lawrence Aranha
III B
 
 
 
 
 
 
30
Dr. Tandel Dinalben Dipakbhai
Dipakbhai Tandel
GM
MD Ayurveda in Dravyaguna
31
Dr. Sreekanth Vishnu Joshi
Vishnu Pandurang Joshi
GM
MD Ayurveda in Dravyaguna
32
Dr. Thejaswi I. Naik 
Ishwara Naik 
GM
MD Ayurveda in Dravyaguna
33
Dr. Ramya Krishna K. V. 
Krishnan P. 
II A
MD Ayurveda in Dravyaguna
34
Dr. Juliet Elizabeth Castelino
Casmin Castelino
III B
MD Ayurveda in Dravyaguna
 
 
 
 
 
35
Dr. Sharon J. Kaithavana
Dr. Jose Varghese
III B
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
36
Dr. Pankaj Sharma
Dr. Gobind Ram
GM
MD Ayurveda in Rasashastra & Bhaishajya Kalpana
 
 
 
 
 
37
Dr. Yedhu Krishnan T. B. 
T. N. Balasubramanyan
GM
MD Ayurveda in Shareera Rachana
38
Dr. Raviraj Kurabet
Shankar
III B
MD Ayurveda in Shareera Rachana
39
Dr. Sandini K. 
Divakaran K. 
GM
MD Ayurveda in Shareera Rachana
40
Dr. Arpitha Shetty
Prasad Shetty
III B
MD Ayurveda in Shareera Rachana
 
 
 
 
 
41
Dr. Vidyanand Mohan
Mohanan Achary R. 
III B
MD Ayurveda in Samhita & Siddanta
 
 
 
 
 
42
Dr. Shubhasri B. 
Bhaskara Bhandari B. K. 
II A
MD Ayurveda in Swasthavrita
 
 
 
 
 
43
Dr. Manuprasad K. S. 
Sankaranarayanan Namboothiri
GM
MD Ayurveda in Agadatantra
44
Dr. Sreejith K. 
N. Kesavaru Nampoothiri
GM
MD Ayurveda in Agadatantra
45
Dr. Ashok Rathod
Shankar
SC
MD Ayurveda in Agadatantra
46
Dr. Nayanika Rajashekar
M. R. Rajashekar
GM
MD Ayurveda in Agadatantra
 

  • Every three months term internal assessment is conducted.
  • Apart from the routine term exams, there will be pop quiz, unit tests.
  • Every six months overall performance of the students is assessed.
  • As per the RGUHS the University exams in theory and practical are conducted.
  • Evaluation of the students is done routinely.

Results

Courses

Yearwise Percentage

BAMS

2010-11

2011-12
2012-13
2013-14
2014-15

2015-16

I BAMS

97%

74%
89%
--
      
--    

-- 

I BAMS (RS4)

--

--
--
67%
75%  

72%

II BAMS

96%

92%
85%
90%
98%

-- 

II BAMS (RS4)

--

--
--
--
67%

81%

III BAMS

92%
85%
90%
89%
84%
98%
III BAMS (RS4)
--
--
--
--
--
82%

 

 

       

 

MD/MS (Ayurveda)

           

Final Year MD/MS(Ayu)

 

       

 

Kayachikitsa

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Shalya Tantra

100%

100%

100%

100%

100%

100%

PrasutiTantra & StriRoga

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Panchakarma

83%

83%

83%

83%

83%

100%

Roga Nidana

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Dravya Guna

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Rasashastra

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Bhaishajya Kalpana

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Rachana Shareera

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Samhita-Siddhanta

     
100%
100%

100%

Swasthavritha

         

100%

AgadaTantra

         

100%

Manasaroga

         

100%

Kaumarabrithya

         

100%